M Imre üzente 4 éve

A 202-as rendezvény:
http://nepzene.network.hu/kepek/napi_hir/kurultaj__vi_osok_napja_2020_augusztus_141516_bugac

Válasz

M Imre üzente 4 éve

Kurultaj Naptár 2020
http://www.turania.hu/catalog/kurultaj-naptar-2020

Válasz

M Imre üzente 4 éve

2019-ben ötödik alkalommal ünnepeltük meg az Ősök Napját. A nagy sikerrel zárult ünnepről alább tekinthetünk meg néhány szép képet, Schnell Tamás fotóiból:
http://kurultaj.hu/2019/09/v-osok-napja-fotok/

Válasz

M Imre üzente 4 éve

Kárpátalja, Ungvár – magyar őstörténeti előadás

A Magyar – Turán Közhasznú Alapítvány fontosnak tarja az elszakított magyar területeken a magyar történelemmel és őstörténeti kutatásokkal foglalkozó előadások megrendezését. Kiemelten fontos Kárpátalja, ahol a mai időkben nehezebben tudnak ismereteket szerezni az ott élő magyar ajkú nemzettársaink. 2019. szeptember 7-én szombaton Bíró András Zsolt antropológus – a Magyar Természettudományi Múzeum kutatója, a Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés főszervezője tudományos ismeretterjesztő előadást tart Ungváron.

A kutató szakterülete a hun, avar valamint a honfoglalás korának antropológiája, a sztyeppei lovasnomád népek temetőiből feltárt csontvázmaradványok embertani vizsgálata, mikroevolúciós hatások kutatása, valamint a migrációk genetikai és antropológiai alapú modellezése. Az előadó a kutató munkáját a magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárában végzi, de ugyanakkor számos régészeti ismerettel és tereptapasztalattal rendelkezik. Számos antropológiai, genetikai és adatgyűjtő expedíció tagja, valamint vezetője volt a Kaukázus vidéken, a Volga-Urál övezetben, Dél- Szibériában, Közép –Ázsiában, Anatóliában és a Balkán területén.

Időpont: 2019. szeptember 7. (szombat) 17 óra

Helyszín: Ungvári Nemzeti Egyetem / Kárpátalja, Ungvár, Egyetemi út 17.

Ungvár a Szent István királyunk által ezer éve alapított várispánságok egyike, és Magyar Királyság Ung vármegyéjének székhelye volt. A városban az 1910-es népszámlálás adatai szerint 16 919 lakosból 13 590 fő – 82% magyar, 1219 fő – 7% szlovák, 1151 fő – 7% német, 641 fő – 4% rutén élt. Az embertelen trianoni békediktátum rendelkezése szerint a várost az akkor létrehozott Csehszlovákiához csatolták, majd az 1938-as bécsi döntésnek köszönhetően visszatért hazánkhoz. 1945-ben az Ukrán SZSZK-hoz csatolva a Szovjetunió része lett. 1991-től a függetlenné vált Ukrajnához tartozik.

http://kurultaj.hu/2019/09/karpatalja-ungvar-magyar-ostorteneti-eloadas/

Válasz

M Imre üzente 4 éve

Véget ért Európa legnagyobb nomád hagyományőrző rendezvénye, az Ősök Napja. A zárónapon újra megtartották a nagy nomád felvonulást, vagyis felidézték a honfoglalás kori törzsek bejövetelét, korhű öltözékben és eszközökkel. A bugaci pusztán idén is több tucat hagyományőrző sporteseményt, ismeretterjesztő kiállítást, koncertet és előadást tartottak – hangzott el az M1-en:
https://www.hirado.hu/kultura-eletmod/cikk/2019/08/18/lezarult-az-osok-napja-rendezvenysorozat/

Az igazi nomád, spirituális hangulat az Ősök Napja rendezvénysorozat zárónapján sem hiányozhatott. A táltosok dobkoncertje mellett az egykori magyar törzsszövetség csatáinak újra játszása is gondoskodott az időutazásról. De az ősi magyar harcművészettel, az övbirkózással és a hunok legjobb vadásztársával is meg lehetett ismerkedni közelebbről.

Azoknak is akadt program, akik ki is akarták próbálni az ezer éves hagyományokra épülő tevékenységeket. Az íjászat mellett kovácsműhely, fajátékok és kézműves sarok várta a legkisebbeket is. A rendezvény állandó kiállításán pedig Európa legnagyobb jurtájában, a fennmaradt ősmagyar fegyverek mellett egy igazi hun kori régészeti ritkaságot is meg lehetett csodálni.

A három napos hagyományőrző rendezvényről vasárnap sem maradhatott el a nagy nomád magyar seregszemle, amely csaknem egy kilométer hosszan idézte meg a magyar hőskor nagy alakjait. A bugaci pusztán idén már 5. alkalommal tartották meg Európa legnagyobb nomád hagyományőrző rendezvényét – közölte az M1 Híradója:
https://www.youtube.com/watch?v=R8vYhQVsarY

-----

Kurultaj 2014 (a hivatalos dokumentumfilm)
http://nepzene.network.hu/video/hagyomanyorzes__rendezvenyek_elozetes_beszamolo/kurultaj_2014_a_hivatalos_dokumentumfilm

Válasz

M Imre üzente 4 éve

Előadások a 2019-es Ősök Napján

Az V. Ősök Napja ünnepen ismét színvonalas előadásokat hallgathatunk meg. A cikkben a nagy előadósátor programjait ismertetjük, amelyek szombaton és vasárnap kerülnek megrendezésre. Az érdeklődők közérthető tudományos előadásokon keresztül ismerkedhetnek meg a magyar őstörténettel. Az Ősök Napja előadói tudományos szakemberek, saját szakmájuknak nemzetközileg is elismert kutatói. A előadósátor programját színesítik fórumok, filmvetítések és közönségtalálkozók, amelyekben a magyar nép és a lovasnomád népek történetét bemutató kiváló szervezetek, és kutatók munkáját ismerhetjük meg.

SZOMBAT

10:30h Dr. Medgyesi Pál (régész, Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága):

Honfoglalás kor/ kora Árpád kori (10- 11. századi) temető részlete Újkígyósról (Békés megye)

11h Dr. Neparáczki Endre (a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontjának igazgatója és a Szegedi Tudományegyetem Genetikai Tanszékének tudományos munkatársa):

Apai ágú genetikai vizsgálatok a hun, avar és honfoglalás kori leletekből

11:30h M. Lezsák Gabriella (régész, László Gyula Intézet):

”Vadat űzni fejövének” 9-10.századi magyar jellegű leletek a Kaukázus térségéből

12h Gál Szilárd (régész, Maros megyei Múzeum- Marosvásárhely) – Dr. Soós Zoltán (régész, Maros Megyei Múzeum igazgatója):

Az első, előkelő hun- lovastemetkezéses leletek Erdélyből (Felső-Maros mente)

12:30h Dr.Rosta Szabolcs (régész. Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója) és Gallina Zsolt ( régész):

“Láttam a végtelen sok kunt és tatárt…” Homokba temetett falvak a Dél- Alföldön

Szünet 13h- 15:30h

15:30h Haramza Márk (régész, Janus Pannonius Múzeum):

Hogyan készült? – Honfoglalás kori szablyák és készítéstechnikájuk

16h Bernert Zsolt (antropológus, Magyar Természettudományi Múzeum igazgatója – Embertani Tár):

A Honfoglalás kori népesség embertani jellegei a legújabb antropológiai módszerek alkalmazásával készített modellek tükrében

Tudományos –ismeretterjesztő Fórum

16:30h Sípos László, Rovás alapítvány – elnök:

Székely-magyar rovás – új kutatási eredmények és fejlesztések

17h Hazajáró- közönségtalálkozó (45 perces riportfilm vetítéssel)

A Duna TV Magyar Örökség-díjas honismereti magazin műsorának főszereplőivel:
Kenyeres Oszkár és Jakab Sándor

18h Batbayar Zeneemyadar (Mongólia nagykövete):

A Hun birodalom öröksége, Mongóliától Magyarországig

VASÁRNAP

10:30h Dr.Agócs Gergely (néprajz kutató, Hagyományok Háza tudományos munkatársa):

A palóc népcsoport eredete és hagyományos műveltsége

11h Dr. Török Tibor, a Szegedi Tudományegyetem Genetikai Tanszékének egyetemi docense és a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa:

Mit tudhatunk meg az egykor élt ősök teljes genom vizsgálatából?

11:30h Dr. Pálóczi Horváth András (Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történettudományi Intézet, Régészeti Tanszék, régész):

“A magyarországi kun vezéri sírok és vezéri szállások nyomában”

12h Évinger Sándor (Magyar Természettudományi Múzeum- Embertani Tár, antropológus):

Sebészi és jelképes koponyalékelés a honfoglaló magyaroknál

Fórum:

12:30h Bán János (”Bán Mór”- Történelmi regényíró):

A Hunyadiak a magyar történelemben. A történelmi regények rendkívüli sikere
A szerző előadása és író – olvasó találkozó

Szünet

16h A birodalom vége – Atilla

David Adams (történész) és munkacsoportja által készített történelmi dokumentumfilm vetítése (magyarul)

http://kurultaj.hu/2019/08/eloadasok-a-2019-es-osok-napjan/

Válasz

M Imre üzente 4 éve

Az V. Ősök Napja színpadán a Palmetta zenekar

Az V. Ősök Napja színpadán, augusztus 18-án vasárnap délután lép fel a Palmetta zenekar. Az alábbiakban olvashatunk egy kis ismertetőt a magyar népzenei kincsünket feldolgozó együttesről.

A Palmetta Zenekar 2008-ban alakult, egyedi stílust alkotva, a hagyományőrző népi rockot. Rockzenei alapokra hangszerelt népdalok, melyekhez vizuális élményként a színpadon 3 pár néptáncos a dal megfelelő tájegységének népviseletében táncol. A legismertebb népdalokat is feldolgozzák, mint az Indulj el egy úton…, Tavaszi szél vizet áraszt…, de nagyon fontos missziójuk a kevésbé ismert népdalok közismertté tétele is.

Hat nagylemezük és egy koncert DVD-jük jelent meg az elmúlt 11 évben, rock, akusztikus, és népi gyermekdalokból álló gyermeklemez is, mely mára Aranylemez lett. A Palmetta, Kavalkád című 10. éves jubileumi nagylemeze megjelenésekor a Mahasz slágerlista 7. helyén nyitott.

Az Ősök Napja színpadán a Palmetta A Magyar Népi Kultúráért Közhasznú Egyesület bemutatja: a Palmetta zenekar Kavalkád című, jubileumi nagylemez bemutató, hagyományőrző népi rock produkcióját. Közismert és kevésbé ismert népdalkincsek Palmetta felfogásban, XXI. századi rock hangszerelésben, néptáncosaink különböző tájegységek népviseleteiben, fergeteges koreográfiákkal, ősi népi kultúránknak tisztelegve!

http://kurultaj.hu/2019/08/az-v-osok-napja-szinpadan-a-palmetta-zenekar/
A zenekar mottója: „Ismerd meg a múltad, építsd a jövőt!”

Videó: http://nepzene.network.hu/video/kicsit_mas/palmetta__o_bujdoso_magyar_2014

Válasz

M Imre üzente 4 éve

Bordó Sárkány – az Ősök Napján

2019. augusztus 17-én szombaton az Az V. Ősök Napja színpadán fellép a Bordó Sárkány Régizene Rend, a koncertjüket a kilátogató közönség háromnegyed héttől hallgathatja meg. Az alábbiakban egy rövid ismertetőt olvashatunk az együttesről.

A Bordó Sárkány Régizene Rend, saját meghatározása szerint „középkori világzenét” játszik. Az autentikus, magyar és európai középkori dalokat és táncokat bátran ötvözik saját alkotói elképzeléseikkel, a középkori hangulatba ültetett Bordó Sárkány dalok pedig a mai kor világzenei hangzásvilágához igazodó, táncra perdítő, erőteljes dinamikai felfogásban szólalnak meg.

A Bordó Sárkány megalakulásától számítva, az elmúlt 8 évben 13 különböző külföldi országban adott koncertet. A nemzetközi színtéren bemutatta műsorát többek közt Norvégiában, Észtországban, Franciaországban, Spanyolországban, Szlovéniában, Lengyelországban és Németországban is.

A zenekar, a Balassi Intézetek közül a Római a Bukaresti és a Tallinni Magyar Intézetben adott nagy sikerű koncertet. A zenekarnak eddig 3 nagylemeze jelent meg, 2010-ben „Világfa”, 2013-ban „Óperencia”, valamint 2018 tavaszán “A lány és a sárkány” címmel.
http://kurultaj.hu/2019/08/bordo-sarkany-az-osok-napjan/

Videó:
http://autovezetes.network.hu/video/zene/bordo_sarkany__ledolt_egy_fa__a_tree_has_fallen

Válasz

M Imre üzente 4 éve

A Karc FM rádió Aroma műsorában interjú hangzott az idei Ősök Napjáról. A Turáni átok helyett, turáni összefogásról. Az összefogás erejéről, a hagyományőrzés a tudományos kutatások összekapcsolódása a nemzeti összefogás mentén – az Ősök Napján. Saliga Péter interjúja Bíró András Zsolttal a Magyar Turán Alapítvány elnökével:
http://kurultaj.hu/2019/08/nemzeti-osszefogas-osok-napja-a-karc-fm-interjuja/

Az interjú a lejátszás első 8 és fél perce:
https://www.mixcloud.com/karcfm/aroma-2019-08-02-1900-2000-1/

Válasz

M Imre üzente 4 éve

Az V. Ősök Napja íjászversenyét az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan rendezzük 3D-s és egyéb célokkal. A versenyzési mód marad a régi. Mint a csatában vagy vadászaton ahol két szempont kapott nagy hangsúlyt. A harcos gyorsasága és íjászatbeli jártassága. A próba idén is kombináltan lesz értékelve, figyelembe véve a találati pontosságot és a versenyző gyorsaságát.

A pálya és a lőállások átlagos képzettségű harcos számára könnyen teljesíthető szintidővel, 2D és 3D-s célokkal lesz építve (7db.). Célonként egy lövést lehet leadni. A célfelületeken 5-8-10 pontot lehet elérni. Tehát az elérhető max. lőt pontszám 70 pont, amihez hozzájönnek az előzetesen megállapított szintidőből megtakarított „+” pontszámok két másodpercenként egy pont. Szintidő túllépés esetén nincs pontszám levonás a lőt pontokból.


A verseny az alábbi kategóriákban zajlik:

Amazon: 18 – 99 év.

Harcos: 18 - 99 év.

Honleány: 14 – 18 év.

Levente: 14 – 18 év.


A versenyen részt venni csak tradicionális íjakkal, és sporthegyes favesszőkkel lehet. Középlövő íj nem engedélyezett. Kifutó használata nem elfogadott. Egyéb megkötés nincs.

A versenyzők lehetőségük szerint korhű viseletben versenyezzenek (V-X. század ) ezzel is tisztelegve őseink szelleme előtt. Aki nem rendelkezik hagyományőrző viselettel az is indulhat, de előfeltétel a konzervatív öltözet (hosszúnadrág, zárt lábbeli és felsőruha reklámoktól mentes) viselete.

Kerülendők: napszemüveg, papucska, szandi, rövidnadrág, bikini stb. A versenyzésből kizáró ok az alkohol és más tudatmódosító szerek fogyasztása és a rendezvény méltóságához nem méltó viselkedés!

A verseny a szombati napon a küzdőtér melletti pályán zajlik. Nevezés 8 és 10 óra között. Gyakorlás a pálya mellett 9,45 óráig. Megnyitó 9,45 órakor.

Verseny kezdet 10,00 óra.

Nevezési díj nincs!

A győztesek díjazásban részesülnek.

A díjakat csak az Ősök Napja rendezvény eredményhirdetésekor van módunkban kiosztani, aminek pontos idejét helyben közöljük.

A versenyen mindenki saját felelősségére vesz részt. Az esetlegesen okozott károkért a felelősséget vállalja, ezt a beírólapon aláírásával igazolja.

Fiatalkorúak esetében a kísérő a felelős személy.

Bte. Szabó József

http://kurultaj.hu/2019/07/ijaszverseny-az-osok-napjan-2019-08-17/
A versenyre mindenkit vár szeretettel várnak a rendezők!

Válasz

M Imre üzente 4 éve

2019. évi Ősök Napja – RÉSZLETES PROGRAM
http://kurultaj.hu/2019/07/2019-evi-osok-napja-reszletes-program/
Az alábbiakban közöljük a 2019. évben, augusztus 16-18-án, Bugacon megrendezésre kerülő Ősök Napja ünnepünk részletes programját. Minden kedves kilátogató vendégünknek lelket feltöltő ünneplést és jó szórakozást kívánunk a három napra!


Péntek (augusztus 16.)

14h Megnyílik a ”Kárpát medencei nagy kézműves vásár”

17h Nomád vonulás főpróbája

18h Seregszemle főpróbája


Színpad

20.00 Avar Horda /

21.00 Romantikus Erőszak / Mondák Könyve

22.30 Kovács Nóri / koncert

23.45 Hajdux / táncház



Szombat (augusztus 17.)

9h Tradicionális íjászversen kezdete

9h Puszták Népe lovasviadal selejtezőinek kezdete

10h Agár bemutató és vadászat

10:30h Lovasbirkózás

11h ”Turul népe” – lovassolymász bemutató (Krekács Zoltán)

11:30h Zengő nyíl – hagyományőrző csapat lovasharc bemutatója

12h Őseink lova – az aranyszőrű paripa (Ahal teke lovak felvezetése)

13h Nomád vonulás – a ”Magyarok bejövetele” – a Honfoglalás korát idéző monumentális felvonulás, lovakkal, szekerekkel, tevékkel

13.30h Seregszemle- a Kárpát medencei magyar hagyományőrzők legnagyobb

13:50h Díszbeszédek

14:15h Csata – a Magyar törzsszövetség hódoltatja a Kijevi Ruszt

Lovas és gyalogos seregek összecsapása valamint a lovasságok összecsapása

14:40h Mónus József tradicionális íjász világbajnok bemutatója és tisztelet lövése a nagy ősök emlékére

15h Dabasi csikós bemutató

15:25h a Turán válogatott lovasharc bemutatója

15:55h Bagatur – bolgár hagyományőrszó csapat harci bemutatója

16:20h ”Puszta vágta” lovas gyorsasági verseny

17h Gyalogos hadi bemutató (Nyugati Gyepű és a Ceglédberceli Turán Hagyományőrző Egyesület)

17:30h Köböre viadal (nomád, lovassport viadal)

18:30h Anda lovascsapat és a Nyugati Gyepű Pajzsa lovasharc bemutató


Óriás Sport Sátor

10h Övbirkózó bemutató

10:15h Mérlegelés az Övbirkózó Bajnokságra

11h Nemzeti Övbirkózó bajnokság /Ifjúsági nyílt (szabad nevezésű) bajnokság/


Színpad

10.00 Regélő Fehér Táltosok / dobkoncert

11.00 Fehér Holló Öskü és a Karabaksák / koncert

11.45 Keszkentyű / néptánc bemutató

12.45 Qingele / koncert

16.45 Varkocs együttes / koncert

18.00 Petrás Mária / Dalok Napkelettől Napnyugatig

19.45 Bordó Sárkány Régizene Rend / koncert

21.00 Örökség / koncert

22.00 Fokos / koncert

23.15 Hajdux / táncház



Vasárnap (augusztus 18.)

10h Agár bemutató és vadászat

10:30h Lovasíjász bajnokság

11:50h ”Turul népe” – lovassolymász bemutató ( Krekács Zoltán)

13h Nomád vonulás- a ”Magyarok bejövetele” – a Honfoglalás korát idéző monumentális felvonulás, lovakkal, szekerekkel, tevékkel

13:30h Seregszemle – a Kárpát-medencei magyar hagyományőrzők legnagyobb lovas és gyalogos felvonulása

14:15h Hadi bemutató – a magyar törzsszövetség hódoltatja a Kijevi Ruszt


Lovas és gyalogos seregek összecsapása valamint a lovasságok összecsapása

14:40h Puszták népe lovasviadal – döntő

15:30h Pusztai Rókák hagyományőrző csapat harci bemutatója

16h a Felvidéki Dalia harci bemutatója

16:30h Köböre viadal (nomád, lovassport viadal)

17:15h Puszta vágta (lovas gyorsasági verseny)

18h Szertűz


Óriás Sport Sátor

10h Övbirkózó bemutató

10:15h Mérlegelés az Övbirkózó Bajnokságra

11h Nemzeti Övbirkózó bajnokság /Felnőtt nyílt (szabad nevezésű) bajnokság/


Színpad

10.00 Széljáró Balladás és Ónodi András Máté / koncert

11.15 Sólyomfi Nagy Zoltán / Tépjen szél…

12.15 Regélő Fehér Táltosok / dobkoncert

13.30 Kaya Kuzucu / Türk népek hősi énekei

15.30 Holló-Sevi-Tanaka / koncert

16.45 Palmetta / koncert



Állandó Programok

-- Atilla Sátra (Óriás jurta), Ősök Sátrai: Az ősök arcképcsarnoka, hun lelet rekonstrukciók. Hunok, avarok, magyarok, besenyők – régészeti és antropológiai kiállítások.

-- Kézműves vásár

-- Délvidék Kézműves Pavilon

-- Íjászat kipróbálási lehetőség érdeklődőknek

-- Gyermekudvar, kézműves foglalkoztató, pancsoló

-- Baba-mama pihenőjurta

-- Színpad mellett egész nap haditornák és bemutatók: Párbajverseny, látványos vívó párbajok, a gyalogos páncélosok viadala (egyéni és csapat verseny), illetve szablyavívó verseny

A programváltozás jogát fenntartjuk!

Válasz

M Imre üzente 4 éve

A 2019. évi V. Ősök Napja elérhetőségei

Az alábbi listában közzétesszük a 2019. évi Ősök Napja ünnepünk legfontosabb elérhetőségeit. A részprogramok szervezőinek telefonszámait illetve elektronikus postacímét. A megadott elérhetőségeken lehet bejelentkezni a lovasoknak, a jurtatáborba, színpadi programokhoz, kézműves vásárba, az étel- és italárusításhoz és a sajtó munkatársainak. Ezenfelül információkat kaphatnak a hagyományőrzők, és az íjászprogramokba, versenyekbe jelentkezők is.

ELÉRHETŐSÉGEK


LOVASOK
kurultajlovasok(kukac)gmail.com
Németh Szilvia +36 70 606 9564


VENDÉGLÁTÁS, élelmiszer és/vagy ital árusítás
szerletics(kukac)magyar-turan.hu
Szerletics József +36 30 9437087


SZÍNPADI PROGRAMOK
szinpad(kukac)magyar-turan.hu
Angel H Viktória +36 30 667 2080


SAJTÓ (Press)
sajto(kukac)magyar-turan.hu
Sengel Ferenc +36 20 353 3851, +36-24-655-650


KÉZMŰVES KIRAKODÓVÁSÁR
kurultajvasar(kukac)gmail.com
Fekete László


ÖVBIRKÓZÁS regisztráció:
jurtatabor.kurultaj(kukac)gmail.com


TÁBOROZÁS (jurta, sátor)
Jurtatáborba jelentkezés hagyományőrző csapatoknak, regisztráció (kötelező):
jurtatabor.kurultaj(kukac)gmail.com


HAGYOMÁNYŐRZŐK (seregszemle)
A hagyományőrzőknek a seregszemlén való részvételével kapcsolatos kérdésekben egyeztetni lehet:
sereg(kukac)magyar-turan.hu

http://kurultaj.hu/2019/07/a-2019-evi-v-osok-napja-elerhetosegei/

Válasz

M Imre üzente 4 éve

Látogatóknak:
http://kurultaj.hu/latogatoknak/

Vásározóknak:
http://kurultaj.hu/vasarozoknak/

Sajtónak:
http://kurultaj.hu/sajtonak/

Hírek:
http://kurultaj.hu/

Válasz

M Imre üzente 4 éve

Mi a Kurultáj?

A Kurultaj szó illetve ennek változatai az altaji nyelvekben (ezen belül főként a különböző török nyelvek nagy részében) törzsi gyűlést jelent. Ez a szó a törzsi rendszerben és az erre épülő törzsi szövetségekben élő sztyeppei lovasnomád kultúrák szinte mindegyikében megtalálható vagy megtalálható volt. A lovasnomád magyar törzsek is tartottak törzsi gyűléseket (ezt a korabeli bizánci és arab források is megemlítik) amelyek fontos szerepet játszottak a közösség életében. Ilyen törzsi gyűlésen döntöttek sok fontos kérdésben illetve ilyen alkalmakkor találkoztak a különböző törzsek vezetői, valamint gyakran a több törzset is érintő hadivállalkozásokról tanácskozhattak.

Tehát a törzsi gyűlés az ősi magyar kultúra része. A magyar irodalmi múltban is szerepel néhány utalásban, valamint Jókai Mór, Bálványosvár című regényében, ahol leírja: ”a székelyek körültajt ültek”.

Ma a Kurultaj- Magyar Törzsi Gyűlés a magyarság és egyben egész Európa legnagyobb hagyományőrző rendezvénye. Több mint száz, Kárpát medencei magyar hagyományőrző és civil szervezet részvételével valósul meg.

Több száz lovas és több ezer gyalogos hagyományőrző ( főleg ősi hun, avar és magyar viseletben, páncélzatban) vesz részt benne aktívan.


Mióta van Kurultaj ?

Az első modernkori, magyar részvétellel megtartott Kurultaj 2007 évben került megrendezésre Kazakisztánban, Saga településen. Ezen az ünnepségen a kazakisztáni Madjar törzs ünnepelte meg a kicsike törzs máig meglévő törzsi létét és rokonságát a magyar néppel. A rokonságot Bíró András Zsolt antropológus 2006 -os genetikai expedíciója és a magyar antropológus valamint tudományos munkatársai (BIOSZI genetikusai) bizonyították be tudományosan. Link: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19170200

Az első Kurultajon több ezer helyi kazak valamint a Kárpát medencei magyarok küldöttei vettek részt Bíró András Zsolt vezetésével. A rendezvény hatalmas sikerrel és a kazak médiák nagy érdeklődésével zárult.

A törzsi gyűlés végén a vezetők megállapodtak, hogy a következő évben Magyarországon tartanak Kurultajt, ahova a Madjar törzs képviselői is ellátogatnak.


2008. Magyarországi Kurultaj. Bösztörpuszta.

Bíró András Zsolt és a magyar hagyományőrzők néhány csoportja elkezdte megszervezni az első magyarországi törzsi gyűlést. Több hónapos egyeztetés és munka révén, több mint harminc hagyományőrző csapat részvételével megvalósult a magyarországi Kurultaj.
A magyar emberek tízezrével érkeztek a megható és egyben a magyar összefogás tekintetében páratlan sikerű, három napos ünnepre.

A rendezvényen részt vett egy 40 tagú kazakisztáni küldöttség is, benne jórészt a Madjar törzs küldötteivel. Megerősödött a magyar összefogás és a megújulásra képes nemzeti gondolat, amely összefogásra kész a keleti testvérnépekkel is.

Az életfánál megesküdtek a szervezők, hogy mostantól kezdve kétévente Kurultajt- Törzsi Gyűlést tartanak.


2010. Nagy Kurultaj

Az első magyarországi Kurultajon tett esküjükhöz hű szervezők elkezdték megvalósítani a harmadik törzsi gyűlést. A szervezők létrehozták 2009-ben a Magyar Turán Alapítványt amely a szervezést összefogta. A 2010-es Kurultájra már több mint nyolcvan magyar hagyományőrző csapatot vontak be az együttműködésbe, valamint felvállalták azt a küldetést is, hogy nem csak a kazakisztáni Madjar törzset hívják meg keletről, hanem minden hun és türk tudatú nemzetet. Így elkezdődött a Nagy Kurultaj szervezése, immár a sokkal nagyobb (az előző bösztörpusztai színhely hatszorosa!) területtel rendelkező, és a tömegek által jól megközelíthető (4 irányból), gyönyörű természeti adottságú Bugacon.

A rendezvény fővédnöke Lezsák Sándor úr, a Magyar Országgyűlés alelnöke volt.
A Nagy Kurultaj minden idők legnagyobb magyarországi hagyományőrző rendezvényévé vált. Több ezer hagyományőrző aktív részvételével, 17 hun és türk nemzet képviselőivel, hatalmas nomád jurta várossal, régészeti –antropológiai kiállítással, rekonstruált hun-avar és magyar viseletekkel, fegyverekkel. A magyar kézművesek az eseményre elkészítették a világ legnagyobb, egy bőrből készített táltos dobját. Rekonstruált, természetes alapanyagú visszacsapó íjjal Mónus József egy 603 méteres lövést adott le, amely az új Világrekordot is jelentette.


2012. Nagy Kurultaj

A 2012 Nagy Kurultaj előkészítését számos hazai hagyományőrző fórum és rendezvény is erősítette. A keleti rokonnépek delegációinak megszervezését pedig közép –ázsiai, kaukázusi látogatások készítették elő. A 2012 –es bugaci Kurultaj ezáltal a Világ legnagyobb Hun-türk találkozójává és legnagyobb hagyományőrző rendezvényévé vált. A keleti rokonnépek 26 nemzet képviseletében, 22 országból (és autonóm köztársaságból) álló 284 fős keleti delegációval vettek részt a Törzsi Gyűlésen.

A magyar hagyományőrzők pedig több mint száz hagyományőrző csapattal képviseltették magukat, így eddig soha nem látott méretű Kárpát medencei magyar összefogás alakult ki.
Felépült a modern idők legnagyobb lovasnomád jurta tábora (több mint 120 jurtával) és megvalósult a legnagyobb hun-avar-magyar hagyományőrző seregszemle.
Mónus József, a hagyományos íj távlövés világcsúcstartója harci távlövést mutatott be 400 m (!) távolságból, álló alakra.

A hadi és harci (lovasíjászat, szablyavívás) bemutatók mellett hagyományos lovas játékok és versenyek voltak.

Az antropológiai- régészeti kiállítás most már két hatalmas sátorban az Ősök sátraiban valósult meg, amelyben a hun-avar-magyar ősök hagyatéka mellett a szkíta kor hagyatékainak egy része is bemutatkozott. Több száz magyar népzenei és a keleti rokonnépek zenéjét bemutató koncert valósult meg. Az ünnepséget pedig az ősi magyar illetve keleti táltos hagyomány és Tengri hit szerinti szertűz zárta le, a legnagyobb magyarországi életfa közelében (Nemes Sándor alkotása). A rendezvény látogatottsága a több, mint 180 ezres nézőszámmal minden addigit felülmúlt.
A magyarok és keleti rokonnépek megerősödtek hitükben, bizakodva néznek a jövőbe és nagy utat tettek meg a teljes turáni összefogás felé.


2014. Nagy Kurultaj

A 2014-es Magyar Törzsi Gyűlés egyik meglepetése volt, hogy a két kiállító jurta közé felépült egy óriási méretű hun sátor az „Atilla Sátra”. A több, mint 20 méter átmérőjű jurtában a hun korszak elevenedett meg. Az “Atilla Sátra” antropológiai és régészeti kiállítást egy tudományos szakértői csapat koordinálta. A három óriás jurtából álló “Ősök Sátrai” kiállítási együttes hat intézmény összefogásával valósult meg. A tárlat-komplexum összeállításában részt vett a budapesti Magyar Természettudományi Múzeum, a Kecskeméti Katona József Múzeum, a Móra Ferenc Múzeum – Szeged, a Munkácsy Mihály Múzeum – Békéscsaba, a kiskunfélegyházi Kiskun Múzeum, és a Thorma János Múzeum Kiskunhalas.

A világ legnagyobb szétszedhető, természetes alapanyagokból készülő jurtájában a régészeti kiállítás mellett megcsodálhattuk “A hunok bejövetele” című hatalmas félkörképet. A több mint 20 méter hosszú festmény tisztelgés a Kárpát-medencében birodalmat kialakító Atilla nagyfejedelem előtt.

A 2014-es Kurultajon megcsodálhattuk egy hun kori vezéri viseletet, amely eredeti hun leletekből készült szemkápráztató rekonstrukció. A hun vezért csapata követte a küzdőtéren.


2016. Nagy Kurultaj

A 2016-os Kurultaj leginkább várt eseményén a seregszemlén, közel 300 lovas vett részt. A nomád lovassereget az Árpád-házi zászló előtt a magyarság ősi jelképe a „Turul” madarunk vezette fel, a lovas-solymász harcos karján egy büszke kerecsensólyom állt. A 2016-os Kurultájon különösen sokan nézték meg a kiállításokat, az Atilla Sátrát és a „Megelevenedik a fejedelmi kíséret” elnevezésű régészeti és antropológiai tárlatokat. A magyar honfoglalás kori kiállításon 1100 év után ismét itt találkoztak újra az ősi magyar használati eszközök, fegyverek a korabeli viselőik csontjaival. A tárlatokat, több mint 15 ezer ember tekintette meg a két nap alatt.

A Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlésre 2016-ban 260-fős keleti delegáció érkezett. Az ünnep díszvendége volt a kirgiz kulturális miniszter Altinbek Askarovich Maksutov. A Kurultajra érkezett mind a 27 turáni rokon nemzet fellépett valamilyen hagyományőrző műsorral. Különböző kulturális és hagyományőrző előadásokkal mutatták be az íjfeszítő lovas népek ősi kultúráját.

A Kárpát-medencéből is 300 díszvendég érkezett. Lezsák Sándor a magyar Parlament alelnöke – a Kurultaj fővédnöke – méltatta a rokon népek összefogását. Az ünnepre kilátogatott Dr. Balogh Csaba külügyi államtitkár is. A magyar honfoglalás-kori tudományos kiállításokon a Bodrogköz állt a középpontban, így a Magyar Törzsi Gyűlésre ellátogattak a bodrogközi települések vezetői is. Így az ünnepet megtisztelte jelenlétével Rakamaz, Karos, Tiszabezdéd és a felvidéki Királyhelmec és Bodrogszerdahely polgármestere. A kézműves vásárnak, pedig a Délvidék volt a díszvendége. A külön pavilonban számos kézműves és mesterember mutatta be munkáját, ezenkívül számos előadó is érkezett Délvidékről.


A 2018. évi Nagy Kurultaj időpontja: Augusztus 10-12.

A jubileumi (10. éve Magyarországon megrendezett) Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlésről további információk folyamatosan olvashatók a hivatalos honlapon: kurultaj.hu és a hivatalos facebook oldalunkon: Kurultaj-Magyar Törzsi Gyűlés (közösség) http://www.facebook.com/kurultaj

http://kurultaj.hu/kurultaj/

Válasz